Chytré rozúčtování nákladů podle vyhlášky

Chytré rozúčtování nákladů podle vyhlášky

Chytré rozúčtování nákladů podle vyhlášky

Jak se zbavit starostí s pravidelnými odečty a rozúčtováním nákladů v rámci bytových domů?

Hlavní rubrika: Blog
Rubriky: Blog
Datum zveřejnění:

Do povinností každého SVJ či bytového družstva patří každoroční rozúčtování nákladů na teplo a teplou i studenou vodu. Celý proces není vůbec snadný, většinou jej provádí externí společnost. V posledních letech navíc vstoupila v platnost nová vyhláška. 

Rozúčtování podle nové legislativy

Náklady na vytápění a teplou vodu jsou rozúčtovávány podle zákona č. 67/2013 Sb. ve znění zákona č. 104/2015 Sb. (tzv. Zákon o službách) a vyhlášky č. 269/2015 Sb. Ta nahradila předchozí vyhlášku (č. 372/2001 Sb.) o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody. Tyto dokumenty doplnil metodický pokyn ze dne 31. 1. 2017.

Co je ve vyhlášce nového? 

Cílem změn bylo nastavit spravedlivější systém rozdělení nákladů a zajistit srovnatelné podmínky tepelné pohody ve všech bytech, bez ohledu na jejich polohu.

Omezeny jsou tak náklady na 1 m2 plochy, které nově musí činit 80 až 200 procent průměrných plateb. Zákon tak umožňuje eliminovat extrémy. Ať už se jedná o byty s velmi nízkou spotřebou, které se nechají “vytápět” z okolních bytů, nebo naopak byty s vysokou spotřebou v místech s největšími tepelnými ztrátami - například u štítu či v přízemí.

Ke změnám došlo i u tzv “základní složky nákladů”, tedy paušální platbě pro všechny bytové jednotky. Ta dříve dosahovala výše 40 až 50 procent celkových plateb a nově může činit 30 až 50 procent. Platby dle konkrétní spotřeby tak mohou mít větší rozsah - mohou dosáhnout až 70 procent celkových plateb.

Jak celý proces zjednodušit a ušetřit náklady?

S chytrým systémem Olivea je to snadné. Jednou klíčových funkcí jsou totiž dálkové odečty tepla a teplé i studené vody, které budou velmi brzy povinné pro všechny nově budované objekty. Co umožňují? Díky chytrým termohlavicím a měřidlům mají zákazníci informace o spotřebách k dispozici kdykoliv a navíc online. Nemusí tak čekat na roční vyúčtování a mohou například upravit zálohové platby či optimalizovat svoji spotřebu.

S Oliveou odpadnou také starosti s novou legislativou. Jako první v České republice umí totiž rozúčtovat spotřeby dle nové vyhlášky. Nájemci bytů navíc ocení, že nemusí pouštět nikoho cizího do svých domovů. Změnil se vlastník či nájemce bytu? Žádný problém, systém kdykoliv vygeneruje mimořádné vyúčtování, které následně odešle na zadanou emailovou adresu ve formátu pdf. S Oliveou vám odpadne řada starostí a navíc ušetříte.

Více informací o chytrém systému Olivea

Kompletní znění nové vyhlášky č. 269/2015 Sb o rozúčtování nákladů na vytápění