Prostory Teplárny Malešice svítí úsporněji a zdravěji

Prostory Teplárny Malešice svítí úsporněji a zdravěji

Prostory Teplárny Malešice svítí úsporněji a zdravěji

Prostory Teplárny Malešice jsou nově osvětleny moderními LED svítidly. Přes 600 dosluhujících svítidel bylo vyměno za nové LED osvětlení, které je řízené jasovými senzory s automatickým ovládáním. Výměnou osvětlení v areálu Teplárny Malešice se uspoří 75 % nákladů elektrické energie na svícení, což představuje úsporu elektrické energie téměř 460 MWh ročně, tedy kolem 900 tisíc korun za rok.

Hlavní rubrika: Reference
Rubriky: Reference
Datum zveřejnění:

Výměny osvětlení patří mezi vhodné úpravy nejen kvůli potřebné modernizaci, ale především finanční úspoře a také ekologickému dopadu. Veolia má tuto službu ve svém portfoliu a za sebou již několik realizovaných referencí ze škol nebo například z Královského pivovaru Krušovice, kde je počítána celková úspora více než 3 miliony korun během deseti let.

Úspora však není zdaleka jediným benefitem, které nové osvětlení přináší. Je prokázáno, že současné technologie v oblasti osvětlení zvyšují u lidí koncentraci, roste jejich produktivita a pobyt v takových prostorách má pozitivní vliv na jejich celkové zdraví a pohodu. Na nedostatečnou intenzitu osvětlení lze dokonce nahlížet jako na možný zdroj pracovního úrazu z pohledu bezpečnosti práce.

Veolia využívá technologii LED (Light Emitting Diode). Diodové žárovky mohou dosáhnout 6x až 10x vyšší účinnosti než klasické a jejich životnost se přitom počítá v desetitisících hodin. Technologie LED umožňuje směřovat světelný tok a použít různé druhy optik. Veolia tento produkt nabízí školám, ale i jiným komunálním objektům, komerčním areálům i průmyslovým závodům. Ve školách má výměna osvětlení rychlý efekt u žáků i učitelů. Podávají lepší výkon, jsou více soustředění, jak mohou potvrdit žáci i učitelé v pražské škole ART ECON, kde Veolia vyměnila 240 svítidel, roční úspora elektřiny dosáhla 67 procent a návratnost investice činí pět let.